lever vårt bästa liv nere i Afrika

Hejsan hoppas ni har de bra hemma i Sverige, vi har det iallafall toppen här i Sydafrika och får rida massor av fina hästar, se fina miljöer och fina djur. Vi börjar vid ca 6/7 på morgonen med att checka och fylla vatten till hästarna, vi har även 2 hagar var att mocka varje dag och det brukar vi göra tidigt på morgonen när det är svalt ute. Vi hjälper sedan till med att borsta och visitera hästar och vi hjälper också personalen med in och utsläpp. Under dagarna rider vi en lektion för Tracy och oftast en eller kanske fler “self rides” beroende på hur många hästar som ska ridas. Vi rider flat work (dressyr / markarbete), hoppning eller out rides och trails i bushen. När vi rider ut ser vi vilda djur som giraffer och zebror på väldigt nära håll vilket är så häftigt. Vi njuter av tiden vi får spendera här nere och längtar inte hem alls.  

 

// Elin, Nora & Ebba  

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *