Hemma igen!

Nu är vi hemma efter tre fantastiska veckor och det känns både tråkigt och skönt, tråkigt för att vi har lämnat alla underbara hästar och människor på African Dream, men skönt att vara hemma hos våra nära och kära igen. Från Afrika har vi med oss så mycket minnen och nya erfarenheter, vi är så otroligt tacksamma för att vi fick chansen att åka och hur väl vi blev omhändertagna på African Dream. Om du har möjligheten att åka, GÖR DET! Du kommer inte ångra dig, det viktigaste är att du har ett öppet sinne och att engagerar dig varje minut du är där, veckorna går så fort! Kom ihåg att ”pet the horse”, alltså klappa hästen ofta när du rider och ha kul! Det blir så mycket roligare då. Andra saker vi kan tipsa om att ta med dig är vattenflaska, solkräm (glöm inte att smörja in dig även fast det är molnigt! Man tror inte på att det tar även fast det är grått och 15 grader ute, men det fick vi ångra…), pengar till godis och ett skohorn!
Denna resa var ett minne för livet, vi har haft the time of our lives!
Tack för oss!
/Frida & Beata

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *