Living the african dream

Hej allihopa hemma i Sverige! Nu har vi varit här på African Dream Horse Safari i en och en halv vecka. Det vi har gjort den här veckan är att vi har hoppat för bästa Traci, haft dressyrlektioner ”flatwork” och ridit ut i bushen. Ridmässigt har vi redan lärt oss massor, bland annat hur viktigt de är att ha kul med hästen och att man ska ”pet the horse”! Det enda ”stallarbete” vi gör är att hjälpa till med ut och insläpp av hästarna, att borsta dem och visitera hästarna varje morgon och kväll samt att vi har ansvar över två paddockar var, som ska mockas varje dag. Vi har även tre ”work stations” där vi turas om att fylla vatten i alla hagar, mocka och städa vid spolspilta, sadelkammaren och ute i paddockarna där man gör i ordning hästarna innan och efter ridning. Det kanske låter som mycket arbete, men det är det verkligen inte! 😊 Dagarna börjar oftast runt 6–7 tiden med att man äter frukost, sen har vi samling vid svarta tavlan där vi går igenom dagen och vilka hästar vi ska rida, sen på förmiddagen har vi oftast lektion eller self ride, alltså att man rider själv i arenan eller ute i bushen. Vi brukar äta lunch vid 2, och sen hjälper vi till med hästarna. På kvällarna är man ledig och då brukar vi antingen chilla at the barn, alltså uppe i huset, eller gå in till stan.
Vi lever life här nere och ångrar inte en sekund att vi åkte, trots att man saknar alla där hemma!
/Frida & Beata

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *