Hemma igen… 13/4-19

Nu är vi hemma igen från tre underbara och lärorika veckor i Sydafrika. Man har lärt sig så mycket under denna korta tid även när vi guidade ute i bushen sista dagen var Shannon imponerad över vår kunskap, men vi är inte direkt förvånade på grund av att vi hade den bästa guiden som finns i hela världen. Ryan lärde oss extremt mycket man önskar att man kunde vara Ryan fast i svensk miljö för han kunde för tusan allt! Han kunde se hur ett vist djur betedde sig för att sedan veta om t.ex. en leopard var i närheten eller inte. Ibland gick han även ut ur bilen bara för att se fotspåret närmare och avgöra vart djuret hade gått någonstans och hur färskt spåret var. Självklart lärde han oss detta, vi kan nu läsa av djurens spår i Sydafrika mer än i Sverige! Ryan är en riktigt envis guide för när vi ville se lejon körde han tills vi hittade dem.  Detta är verkligen inget vi kommer glömma och vill gärna komma tillbaka någon gång i framtiden.

// Maria & Caroline äventyr Västerås.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *