Tämjning av föl

Vi har nu under en 1,5 veckors period med helgen som vilodagar tagit in och påbörjat tämjning av några av de föl som går ute i flockarna. Just nu står det 5 st hingstar inne som inte har hunnit bli 1 år än. Vi lär dem att bli fångade, ledda, borstade och vi tar på deras ben för att göra de så hanterbara som möjligt inför framtiden då de nu kommer att släppas ut nu och sedan tas in igen vid senare tillfälle för att tränas ytterligare. Det har gått bra hittills och de är nu redo att bli utsläppta igen.

De fölen som har varit inne ett tag släpptes ut efter att ha frystmärkts med ”ID” på ryggen och det gick bra tycker jag. Med tanke på att de rakar en bit på ryggen och sedan håller fast fölet så visar det ju att arbetet vi har lagt ner med dem har lönat sig. Vi tog in nya föl idag men jag kommer inte hinna vara med så mycket med dem. Just denna träning har varit oerhört lärorik eftersom jag inte har gjort så mycket liknade tidigare. Jag har varit med vid tämjning men inte med det ansvaret jag hade denna gången och det kändes kul att få förtroendet att göra det.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *